Meruňkové knedlíky z tvarohového těsta

Meruňkové knedlíky jsou letní klasikou na našem stole. Jenže vždycky se to tak sešlo, že jsem je nikdy nedělala sama. Až letošní úroda celou věc změnila. Nechala jsem si dovézt meruňky z Moravy a s velkým nadšením se pustila do lepení této kulaté dobroty. A aby toho nebylo málo (protože celá rodina je máme rádi), těsto bylo hned ze dvou dávek. V myšlenkách jsem vylovila všechny rady své maminky, jak těsto připravit a především, jak lepit knedlíky, aby při vaření ovoce nevyplavalo zase ven, a pustila jsem se do práce. Jaká byla moje radost, když se nakonec na tácu kutálelo 76 krásných a voňavých dobrůtek. Dvě porce jsem nám rovnou uvařila k večeři a ostatní naskládala na tácky a šup s nimi do mrazáku. Určitě se budou v sychravém podzimním počasí hodit. 

DSC_0006

Počet porcí: 7-8
Čas přípravy: 45 minut
Čas vaření: 12 minut

Suroviny

Na těsto:

 • 250 g měkkého tvarohu
 • 3 žloutky
 • 30 g másla
 • 200 ml mléka
 • 500 g hrubé mouky
 • 1 lžička soli
 • 500 g vypeckovaných meruněk

Na ozdobu:

 • 150 g tvrdého tvarohu
 • 100 g moučkového cukru
 • 120 g másla

 

Instrukce

Krok 1

Na vál nasypeme hrubou mouku a doprostřed uděláme důlek. Aby se tekuté suroviny nevylívaly po válu, měkký tvaroh, žloutky, změklé máslo a mléko dáme do misky a promícháme. Tvaroh promíchaný s ostatními surovinami přidáme k hrubé mouce a vypracujeme hladké těsto, které by se mělo nepatrně lepit. Pokud lepí příliš, přidáme hrubou mouku. Hotové těsto vytvarujeme do válečku a necháme v chladnu chvíli odležet.

Krok 2

Meruňky omyjeme, osušíme, vypeckujeme a pecky můžeme nahradit kostkou cukru. Ovoce pak není v knedlíku tolik kyselé.

Krok 3

Z těsta ukrajujeme tenké plátky (měly by se zdát tak malé, že se do nich meruňka nevejde) a zabalujeme knedlíky. Meruňky ani ruce nesmí být mokré. Vnitřní stranu těsta neválíme v mouce, aby těsto zůstalo trochu lepivé a knedlík se nám podařilo dobře zalepit. Hotové knedlíky obalujeme v hrubé mouce, aby se nelepily.

Krok 4

Knedlíky vkládáme do vroucí vody a vaříme, dokud nevyplavou na hladinu. (Asi 10 – 12 minut podle velikosti.)
Vařené posypeme na jemno strouhaným tvrdým tvarohem, moučkovým cukrem a poléváme 2-3 lžícemi rozpuštěného másla.

Tip

Meruňkové knedlíky je možné v syrovém stavu také zamrazit. V mrazáku pak vydrží vzpomínka na léto až 3 měsíce.
Papírový nebo polystyrenový tácek posypeme silnější vrstvou hrubé mouky a jednotlivé knedlíky můžeme proložit pečícím papírem, aby se nepřilepily.
Knedlíky před vařením nerozmrazujeme, vkládáme do vroucí vody zmrazené a vaříme o několik minut déle – opět dokud nevyplavou na hladinu, asi 15 minut.

Byl jsi 2576. čtenář tohoto článku, děkuji.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 35 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Print Friendly
Pridat.eu

2 komentáře/ů k “Meruňkové knedlíky z tvarohového těsta

 1. Jo, dneska jsem je měla k obědu, protože je Pavel chtěl uvařit. Byly výborné.
  Zase nám můžeš nějaké poslat 🙂
  mamka

  • தான் எழுதின பதிவை மற்à®± பதிவர்கள் கண்டுக்காà®® விட்டுட்டாலோ, இரவு எழுதின பதிவை பாà®°்க்கத் தவறிட்டாலோ அதை நினைவூட்டுவதற்காக à®#Ÿ®£்டுபிà®àிதிà®°ுக்க&•3009;à®®் à®…à®°ுà®®ையான à®®ுà®±ைக்கு பின்னூட்டக் ‚கயமை‘ என்à®±ு யாà®°் பெயர் வைத்தது. அதை நான் வன்à®®ையாக கண்டிப்பதோடு, என் 50-வது பதிவுக்கான ‚கவன ஈர்ப்புத் தீà®°்à®®ானத் தீà®°்à®®ானத்’தைக் கொண்டு வருகிà®±ேன்.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *